2019. feb 25.

LIKE A GÉNIUSZ! Avagy: Kultúra 1 percben! Február 25.: E napon született Karl May német író, a Winnetou alkotója

írta: Könyv Forrás
LIKE A GÉNIUSZ! Avagy: Kultúra 1 percben! Február 25.: E napon született Karl May német író, a Winnetou alkotója

Ma sem hagyunk titeket érdekes esemény nélkül! LIKE A GÉNIUSZ! Avagy: Kultúra 1 percben! Nézzük mi történt ezen a napon...

Ma a világ egyik legismertebb íróját ismerhetitek meg jobban, aki egyébként szintén kicsit "elszenvedte" ugyanazt, mint Verne Gyula Jules Verne, azaz, hogy magyarosítva használták a nevét. Íme egy eklatáns példa a századelőről:

800px-may_karoly_muvei.jpg

Pedig Karl May-nek tényleg nem túl sok köze volt Magyarországhoz, de ezt a furcsa szokást valójában már nem fogjuk megérteni valószínűleg. Mindenesetre az biztos, hogy Karl May minden idők legtöbb könyvet eladó német írója és a legnagyobb nem angolszász szerzője az amerikai vadnyugatnak.

karlmay_raupp.jpg

May szegény családba született, és vakon jött világra alultápláltság miatt. Csak négyéves korára kapta vissza látását, miután megoperálták és kezelésben részesítették. Kezdetben a tanári pályával próbálkozott, később íróként próbált szerencsét, de sokáig kudarcot vallott. Amíg tanárkodott, számos alkalommal összeütközésbe került a törvénnyel, apróbb lopások és csalások miatt többször is börtönbe került. 1875-ben May sikeresen megállapodott írásainak kiadásáról, és egy csapásra népszerű emberré vált. A legtöbb könyvében egyes szám első személyben írt a főszereplőről, gyakran saját tapasztalataira alapozva az éppen aktuális történet megírásánál. 

Észak-Amerikában 1908-ban járt először, de akkor sem utazott a New York állambeli Buffalónál nyugatabbra. A vadnyugati környezet közvetlen ismeretének hiányát sikerrel pótolta élénk képzeletével, széles körű olvasottságával, korabeli térképek, útleírások, néprajzi és nyelvészeti publikációk tanulmányozásával.

Karl May világszemléletét tükrözve, a nem dogmatikus keresztény érzés és érték fontos szerepet játszott műveiben. Regényhősei gyakran német származásúak voltak, továbbá megfeleltek a „nemes vadember” romantikus ideáljának. Ábrázolásában az indiánok többnyire a romlott fehér törvényen kívüliek ártatlan áldozatai, azaz gyakran hősként jelennek meg. May későbbi művei erősen misztikus ihletésűek, állandó szereplőjük a titokzatos öregasszony, Marah Durimeh.

Amerikában játszódó könyveiben May megteremtette Winnetou karakterét, az apacsok törzsfőnökét, és Old Shatterhandet, az író alteregóját, Winnetou fehér bőrű vértestvérét.

Itt egy pillanatra álljunk meg, mert mégis csak van egy kicsi, bár nem bizonyított "magyar szál" a történetben, még pedig az, hogy Shatterhand alakját a magyar etnológus Xántus Jánosról mintázta.

Több írói álnevet is használt, például: Capitain Ramon Diaz de la Escosura, M. Gisela, Hobble-Frank, Karl Hohenthal, D. Jam, Prinz Muhamel Lautréamont, Ernst von Linden, P. van der Löwen, Emma Pollmer, Richard Plöhn és Oberlehrer Franz Langer. Napjainkban minden írását a saját neve alatt találhatjuk meg.

May kalandregényeit számos híresség nevezte kedvencének, például Albert Einstein, Hermann Hesse és Bertha von Suttner, de Adolf Hitler is.Sőt Carl Zuckmayer német író még a lányát is Winnetouról nevezte el (annak ellenére, hogy Winnetou férfi volt). May műveinek kritikai visszhangja nem volt számottevő

Válogass Karl May műveiből akár -50% KEDVEZMÉNNYEL!

Szólj hozzá

old karl may winnetou old shatterhand géniusz könyváruház like a géniusz géniusz kalendárium